Současní investoři vyhledávají ty firmy, které mají lepší sociální přístup k zaměstnancům, jsou ohleduplnější k přírodě a zlepšují firemní kulturu. Jsou takzvaně společensky odpovědné. Jde o trend, jímž se ubírají investiční společnosti v západním světě a poptávka po něm roste. Dopad to má i na české firmy obchodované na burze. A to i přesto, že tuzemská veřejnost se staví ke společenské odpovědnosti zatím spíše zdrženlivě, české firmy jsou oproti ní mnohem více napřed, řekl dnes ČTK odborník alokaci aktiv Petr Zajíc z firmy Amundi.
Firmy obchodované na burze musejí tyto trendy v odpovědném investování splňovat, aby byly pro investory atraktivní. Ty, které nejsou veřejně obchodované, musejí standardy splnit kvůli požadavkům západoevropských firem, které už tento trend následují. A jejich tzv. scoring zahrnuje i dceřiné či dodavatelské společnosti. Společensky odpovědné investování řešila i dnešní odborná konference v Praze.
„Aplikují se přísnější kritéria a investoři preferují ty firmy ze sektoru, které jsou nejodpovědnější. ESG fondy mají poslední dobou lepší výkonnost než normální fondy. Otázkou je, jestli to není způsobeno tím, že je právě tento trend nyní moderní. Například přítoky do akciových fondů byly v uplynulých čtvrtletích negativní, ale přítoky do ESG pozitivní,“ uvedl Zajíc. Jako příklad dodal, že jedním z nejvýkonnějších amerických indexů v posledních třech až pěti letech je LGBTQ ESG Index.
Trend společensky odpovědného investování (ESG) se rozvíjí v západním světě v posledních pěti letech. Umožňuje zvýšit návratnost vlastní investice v poměru k rizikům a zároveň přispět společnosti jako celku. Investoři totiž vkládají kapitál do organizací, které přistupují aktivně k ochraně životního prostředí a férově ke svým zaměstnancům.
Podle zjištění Amundi drobné investory na Západě čím dál více zajímá, zda i správcovská firma zohledňuje tyto standardy a do společnosti investuje. Obecně jsou na takzvaném black listu firmy, které vyrábí alkohol, cigarety, zbraně nebo mají vysokou uhlíkovou stopu.
„Jde o investování, aby bylo zodpovědné vůči životnímu prostředí, sociálně, dlouhodobě udržitelné a kde hraje velkou roli transparentnost firem a odpovědný přístup k investování i ze strany firem, do kterých investujete,“ uvedl Zajíc. Konkrétně Amundi spravuje způsobem plně odpovědného investování více než 317 miliard eur, což představuje pětinu celkových aktiv v její správě.
Zdroj: ČTK
2 comments