Prodej nových aut v Číně v září meziročně klesl téměř o pětinu

flag, čína

Prodej nových aut v Číně v září meziročně klesl o 19,6 procenta na 2,07 milionu vozů. Největší světový trh s automobily tak zaznamenal pátý měsíc poklesu po sobě. Informoval o tom dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM).

Výrobu narušuje dlouhodobý celosvětový nedostatek polovodičů a domácí krize v dodávkách energie. Prodal se ale opět více než dvojnásobek aut s alternativním pohonem, v Číně souhrnně označovaných jako NEV (New Energy Vehicles).

K poklesu prodeje přispěly výpadky energie, částečně způsobené nedostatkem uhlí, a dále dlouhodobý celosvětový nedostatek čipů, který přinutil mnoho velkých automobilek výrobu omezit nebo zastavit. Za svaz CAAM to uvedl analytik Čchen Š‘-chua.

Analytik dodal, že nedostatek dodávek čipů se v Číně minulý měsíc zmírnil. Čínský svaz výrobců automobilů nyní podle něj očekává, že se odbyt v posledních třech měsících letošního roku dál zlepší, i když omezení budou přetrvávat.

Elektrických vozidel poháněných bateriemi, plug-in hybridů a vozidel na vodíkové palivové články se v září v Číně prodalo zhruba 357.000. Meziročně se tak jejich počet podobně jako v předchozích měsících zvýšil o více než 100 procent. CAAM předpokládá, že prodej aut NEV letos pravděpodobně dosáhne tří milionů proti 1,4 milionu v loňském roce.

Září a říjnu se v tomto odvětví v Číně říká „zlaté září“ a „stříbrný říjen“. Tyto dva měsíce jsou totiž považovány za hlavní sezonu prodeje aut, kdy zákazníci po létě zpravidla nakupují.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.