Výroba sladu loni v ČR klesla o 0,8 procenta

Rozdílové smlouvy Novinky Výroba sladu loni v ČR klesla o 0,8 procenta

Výroba sladu loni v českých 28 sladovnách meziročně klesla o 0,8 pct na 543.000 tun. Jeho export klesl o deset procent, do zahraničí ho zamířilo 223.000 tun, tedy 41 procent z celkové produkce. ČTK to sdělili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

„Pokles vývozu sladu v loňském roce způsobilo hned několik faktorů. Promítla se vyšší poptávka tuzemských pivovarů a také pro ječmen nepříliš dobré počasí. Nedostatek srážek v kombinaci s nadprůměrnými teplotami měl negativní dopad na kvalitu i cenu sladovnického ječmene,“ uvedl ředitel největších Sladoven Soufflet ČR Richard Paulů. Ten dlouhodobě upozorňuje i na problematiku ubývání orné půdy, na které se může pěstovat nejen pivovarnický jarní ječmen. Za poslední desetiletí její výměra klesla o 75.000 hektarů.

Největším odběratelem českého sladu bylo loni Polsko, kam se ho vyvezlo skoro 80.000 tun, následovalo Německo. ČR je pátým největším výrobcem sladu v EU, tvoří dvě procenta světové sladovnické produkce.

Sklizeň další důležité pivní složky – chmele – loni v Česku meziročně vzrostla o 39,4 procenta na 7145 tun s průměrným výnosem 1,43 tuny na hektar, byla tak nadprůměrná. Nejvíce chmelnic je na Žatecku. Na export jde ročně 60 až 80 procent úrody, nejvíce do Japonska a Číny. ČR je třetí největší pěstitelskou zemí světa.

Sklizňové plochy chmelnic letos meziročně klesly o 1,13 procenta na 4947,4 hektaru, uvedla již dříve mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková. Ústav údaje aktualizuje ke konci dubna a poté v srpnu, podle Krškové se dá předpokládat, že budou po získání srpnových dat podobně rozsáhlé jako loni. Největší nárůst plochy ústav zaznamenal u minoritní odrůdy Sládek. Nejčastěji pěstovanou odrůdou je s převahou Žatecký poloraný červeňák.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com