Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí stoupl na 4,318 bilionu korun

Rozdílové smlouvy články Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí stoupl na 4,318 bilionu korun

 Zahraniční dluh České republiky stoupl ve třetím čtvrtletí o 128,6 miliardy korun, a na konci září tak činil 4,318 bilionu korun. Meziročně byl o 47,7 miliardy Kč nižší. Aktuální výše zahraničního dluhu představuje 71,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) země, tedy celkového výkonu české ekonomiky. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů České národní banky (ČNB).

Přes 75 procent zahraničního dluhu připadly na soukromý sektor. Zbývající část, 24,7 procenta, tvořily závazky veřejného sektoru, do kterých se zahrnují závazky vládního sektoru i soukromých subjektů garantované vládou a dluhy firem s většinovou účastí státu.

Podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu byl 16,5 procenta, přičemž zahraniční zadluženost tohoto sektoru se snížila podle ČNB vlivem poklesu držby vládních dluhopisů nerezidenty. Snížil se také zahraniční dluh ostatních sektorů, podle centrální banky to bylo v důsledku splátek obchodních úvěrů. Zahraniční závazky ostatních sektorů tak tvořily na konci září 41,9 procenta z celkového zahraničního dluhu.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů jsou nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a dluhopisy. Koncem třetího čtvrtletí činily 48,9 procenta zahraničního dluhu.

Tagged , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor:

Jeden komentář ke článku: “Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí stoupl na 4,318 bilionu korun

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com