Záruku státu za úvěry pro firmy asi Senát schválí

Rozdílové smlouvy Novinky Záruku státu za úvěry pro firmy asi Senát schválí

Senát asi schválí zákon, podle něhož stát poskytne záruku ve výši 150 miliard korun za komerční úvěry pro firmy s nejvýše 500 zaměstnanci. Horní komoře to dnes doporučil její hospodářský výbor. Senát o předloze rozhodne pravděpodobně ve středu.

Malé a střední firmy by díky státní záruce mohly podle vlády získat od bank na obnovu své činnosti po epidemii koronaviru zhruba 500 miliard korun. Státní záruka se vztahuje na dluhy Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), které vzniknou z ručení za dluhy z úvěrů sjednaných do konce letošního roku. Státní záruka má zajistit, že se peníze dostanou k firmám rychleji než prostřednictvím dosavadní vládní pomocí.

V případě malých a středních firem do 250 zaměstnanců bude stát ručit za 90 procent dluhu z úvěru, v případě větších firem s 250 až 500 zaměstnanci bude ručit za 80 procent dluhu. Za zbývajících deset, respektive 20 procent bude ručit banka. ČMRZB poskytne u obou skupin firem bankám portfoliovou záruku do výše 30 procent poskytnutých jistin úvěrů.

Program bude stanoven parametricky na provozní úvěry do 50 milionů korun. V případě menších firem bude ručení maximálně 45 milionů korun, u větších firem 40 milionů korun.

Poslanci na popud Pirátu přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) do zákona prosadili ustanovení, aby banky prostřednictvím ČMZRB zveřejňovaly, komu úvěry poskytly, a aby si zjistily skutečné majitele úvěrovaných firem.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com