Cena bitcoinu spadla pod 40.000 dolarů, zlevňuje také ethereum

kryptoměny, bitcoin, litcoin, ripple, ethereum

Cena bitcoinu se dnes propadla pod 40.000 dolarů (asi 830.000 Kč) a ve srovnání s letošním maximem je tato nejznámější kryptoměna levnější asi o 40 procent. Výrazně klesla i cena druhé nejrozšířenější kryptoměny ethereum. Pád, který minulý týden zahájily tweety šéfa automobilky Tesla Elona Muska, zrychlila další omezení kryptoměnových transakcí v Číně. Uvedla to agentura Reuters.

Bitcoin oslabil až na 38.940,04 dolaru (zhruba 809.000 Kč) a ztrácel kolem devíti procent. Kolem 11:00 SELČ se ale už na burze Bitstamp prodával za více než 40.600 USD. Na maximum 64.895,22 dolaru se bitcoin letos vyšplhal 14. dubna. Minulý týden ale pro něj byl nejhorší od února – ztratil asi 13 procent hodnoty. Přispěl k tomu právě Musk, když oznámil, že jeho podnik už nebude jako platbu za svá auta přijímat bitcoiny.

Spolu s bitcoinem zamířila dolů i druhá největší kryptoměna ethereum. Ta dnes odepsala zhruba 15 procent a její cena klesla až na 2875,36 dolaru. Před polednem už ale byla zpět nad hranicí 3000 USD. Cena etherea před zahájením pádu letos vykazovala růst zhruba na čtyřnásobek. Podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka se v případě některých kryptoměn v úterý nuceně uzavíraly takzvané “napákované” pozice, kdy se k nákupům využívají vypůjčené peníze. To vedlo k tomu, že se uvolnily tisíce coinů, které se dostaly na trh, likvidita dominovým efektem přehltila trh a dostala ceny pod tlak.

Autority po celém světě se podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera snaží dostat digitální mince pod svou kontrolu. Mezi nejčastěji vyzdvihované výhody bitcoinu patří právě nízká míra regulace. Více restrikcí proto může mít na celý ekosystém kryptoměn neblahý vliv. Fondy, které nakupují kryptoměny, budou podle amerických regulátorů předmětem intenzivnějšího dohledu. To pak může vést k omezení poptávky po bitcoinech ze strany velkých fondů.

Čína v úterý zakázala finančním institucím a platebním společnostem poskytovat služby spojené s kryptoměnami. Peking také investory varoval před spekulativním obchodováním s nimi. Podobně indická centrální banka odrazuje úvěrové instituce od obchodů s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *