ČNB zlepšila odhad vývoje veřejných financí

Rozdílové smlouvy články ČNB zlepšila odhad vývoje veřejných financí

Česká národní banka (ČNB) zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje veřejných financí. Nově letos očekává přebytek 0,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v srpnu to bylo 0,5 procenta. Pro příští rok odhad zlepšila na 0,8 procenta z předchozích 0,4 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které dnes banka zveřejnila. Loni skončily veřejné finance v přebytku 1,1 procenta.

Ministerstvo financí očekává, že letos veřejné finance skončí v přebytku 0,3 procenta HDP a příští rok 0,1 procenta HDP. V roce 2021 by se pak měly podle úřadu veřejné finance dostat do schodku. ČNB ovšem očekává i v tomto roce přebytek, a to 0,5 procenta HDP.

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos klesnout na 30,3 procenta HDP z loňských 32,6 procenta HDP. Příští rok by se měl dluh dále snížit na 28,5 procenta HDP. Odhady centrální banka proti srpnové prognóze rovněž zlepšila. Podle kritérií pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici.

I podle ministerstva by se celkový vládní dluh měl zlepšovat každý rok až do roku 2022. Z loňských 32,6 procenta HDP čeká úřad jeho pokles letos na 31,2 procenta a příští rok na 30,6 procenta HDP.

ČNB zároveň v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zhoršila pro příští rok odhad růstu české ekonomiky na 2,4 procenta ze srpnových 2,9 procenta. Odhad růstu pro letošní rok ČNB nechala na 2,6 procenta. Banka v nové prognóze očekává slabší kurz koruny a vyšší inflaci.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: aneta.prozrova

Jeden komentář ke článku: “ČNB zlepšila odhad vývoje veřejných financí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com