Počet osobních bankrotů v Německu se v letošním roce kvůli koronaviru zvýší, až dosud se díky příznivému vývoji ekonomiky a trhu práce devět let v řadě snižoval. Nárůst by měl činit minimálně deset procent. Předpověděla to dnes analytická společnost Crifbürgel.
Podle jejího šéfa Christiana Bocka zatím nelze přesněji odhadnout rozsah dopadů šíření koronaviru na ekonomiku. „Musíme však vycházet z toho, že výsledkem bude mimo jiné větší počet osobních bankrotů v Německu,“ uvedl Bock.
Předpokládá se, že hospodářské problémy související s koronavirem budou mít negativní dopad na trh práce. „Nezaměstnanost a pokles příjmů, který je s ní spojen, jsou hlavním impulzem pro insolvenci soukromých osob,“ upozornil Bock. K růstu počtu spotřebitelských bankrotů podle agentury DPA zřejmě přispěje i vyšší využívání zkrácené pracovní doby označované jako kurzarbeit.
„Lidé v Německu budou mít méně peněz na pokrytí svých závazků, jako jsou splátky půjček či nájemné,“ uvedl Bock. „Nižší příjem vede nejprve k předlužení a následně k insolvenci,“ dodal. Už teď je přitom v Německu zhruba 6,8 milionu předlužených spotřebitelů, kteří nezvládají plnit své závazky, upozorňuje DPA.
Dnešní údaje institutu GfK ukázaly, že nálada německých spotřebitelů se kvůli koronaviru prudce zhoršila. Její index na duben se propadl na nejnižší úroveň od roku 2009. Výrazný pokles utrpěla očekávání spotřebitelů ohledně vývoje jejich osobních příjmů i ohledně vývoje celé ekonomiky.
Údaje signalizují útlum spotřebitelských výdajů, které se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu německého hospodářství. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.
Německo má podle nové bilance více než 36.500 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, se za posledních 24 hodin zvýšil o 50. Celkem si tak onemocnění vyžádalo v Německu již 198 lidských životů.
Zdroj: ČTK
7 comments