Slovenská ekonomika loni poprvé od roku 2009 klesla; o 5,2 procenta

Rozdílové smlouvy články Slovenská ekonomika loni poprvé od roku 2009 klesla; o 5,2 procenta

Slovenská ekonomika loni kvůli dopadům pandemie klesla o 5,2 procenta. Šlo o první pokles od globální finanční krize v roce 2009, kdy se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 5,5 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Česká ekonomika loni klesla o rekordních 5,6 procenta.

V posledním čtvrtletí loňska se HDP v meziročním srovnání snížil o 2,7 procenta po poklesu o 2,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Mezičtvrtletně pak ekonomika v posledním kvartálu stoupla o 0,2 procenta; statistici tak potvrdili svůj odhad z února. Pokles výkonů loni zaznamenaly všechny hlavní sektory hospodářství. Snížil se také export a domácí poptávka.

Slovenské ministerstvo financí dříve předpokládalo, že ekonomika vykáže za loňský rok pokles o 6,7 procenta. Na letošek úřad v únoru zhoršil výhled růstu HDP na 4,3 procenta z předchozího odhadu 5,5 procenta.

Slovensko nyní čelí silné druhé vlně koronavirové nákazy, během které zavedlo dosud nejpřísnější karanténní opatření. Například zavřena je většina prodejen či provozy různých služeb, výrazná omezení platí pro restaurace a hotely.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: AH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com